
16 ТРАВНЯ 2025 РОКУ
ВАЖЛИВІСТЬ СУЧАСНИХ ЗАСОБІВ НАВЧАННЯ ДЛЯ ЯКІСНОЇ ПІДГОТОВКИ КВАЛІФІКОВАНИХ РОБІТНИКІВ

Комплексне навчально-методичне забезпечення професійної освіти вивчали педагогічні працівники професій швейного напряму та сфери послуг закладів професійної (професійно-технічної) освіти області під час засідання Школи молодого спеціаліста на базі Навчально-методичного центру професійно-технічної освіти у Черкаській області 16 травня 2025 року.
Вікторія Крамаренко, методист Центру, розповіла про поняття й класифікації засобів навчання, паспорти кабінету, майстерні, професії, зосередила увагу на важливості чіткого визначення призначення дидактичних засобів під час конкретного уроку, оновлення їх для ефективного здобуття професійних знань і вмінь.
Учасники, підсумовуючи, обговорили необхідність здійснювати моніторинг доцільності використання засобів навчання та їх відповідності вимогам ринку праці.
15 ТРАВНЯ 2025 РОКУ
ВДОСКОНАЛЮЄМО ПРОФЕСІЙНІ КОМПЕТЕНТНОСТІ

Практичні поради та корисну інформацію щодо розвитку комунікативних здібностей здобувачів освіти як основу ефективної взаємодії та вдосконалення професійної компетентності отримали педагогічні працівники, що готують кваліфікованих робітників для енергетичної галузі ЗП(ПТ)О на обласному семінарі-практикумі, організованого Навчально-методичним центром професійно-технічної освіти у Черкаській області на базі ДНЗ «Корсунь-Шевченківський професійний ліцей» 15 травня 2025 року.
З вітальним словом до учасників заходу звернулася Марина Лизогуб, директор закладу, продемонструвавши матеріально-технічну базу закладу освіти.
Олександр Лупан, методист Центру, акцентував увагу учасників заходу щодо зростання потреб у фахівцях, які володіють не лише професійними знаннями та практичними навичками, а й здатні ефективно взаємодіяти з колегами, клієнтами, керівниками та уміють налагоджувати контакт, аргументувати власну думку, вирішувати конфлікти, працювати в команді — усе це базується на сформованих комунікативних здібностях. Тому завдання педагогічного працівника полягає не лише в передачі професійного досвіду, а й у створенні умов для розвитку м’яких навичок (soft skills), зокрема комунікації.
Під час заходу учасники семінару-практикуму мали можливість переглянути уроки теоретичного та виробничого навчання з професій, які провели педагогічні працівники Світлана Степаненко та Ігор Масюк.
Олег Перевозний, майстер виробничого навчання, поділився досвідом роботи щодо форм та методів розвитку комунікативних здібностей у здобувачів освіти ЗП(ПТ)О.
Учасники семінару-практикуму висловили свої бачення щодо перспектив розвитку професійної освіти в контексті впровадження новітніх технологій та мали можливість ознайомитися із прикладами їх успішного використання.
09 ТРАВНЯ 2025 РОКУ
ЖУРІ ОБЛАСНОЇ ВИСТАВКИ ПЕДАГОГІЧНИХ ТЕХНОЛОГІЙ «ПРОФТЕХОСВІТА ЧЕРКАЩИНИ - 2025» ВИЗНАЧИЛО КРАЩІ МАТЕРІАЛИ

09 травня 2025 року відбулося засідання журі обласної виставки, на якому були представлені методичні розробки педагогічних працівників ЗП(ПТ)О, попередньо визначених фаховими експертними групами. До роботи журі були залучені представники Управління освіти і науки Черкаської обласної державної адміністрації, Навчально-методичного центру професійно-технічної освіти у Черкаській області та профтехів області.
Усього експертами та членами журі переглянуто 115 методичних матеріалів за розділами: управлінський інструментарій (12); професійна підготовка (39); загальноосвітня підготовка (52); національно-патріотична, виховна, спортивно-масова робота (12).
За результатами обговорення було відібрано 6 кращих методичних розробок для нагородження дипломами Управління освіти і науки Черкаської обласної державної адміністрації. Ще 5 методичних розробок будуть відзначені сертифікатами Навчально-методичного центру професійно-технічної освіти у Черкаській області.
08 ТРАВНЯ 2025 РОКУ
УДОСКОНАЛЮЄМО МЕТОДИКУ ВИКЛАДАННЯ ПРЕДМЕТА «ЗАХИСТ УКРАЇНИ»

08 травня 2025 року Навчально-методичним центром професійно-технічної освіти у Черкаській області було організовано засідання круглого столу для викладачів навчального предмета «Захист України» на тему: «Теоретико-методичні засади викладання навчального предмета/інтегрованого курсу «Захист України» на базі Багатопрофільного регіонального центру професійної освіти у Черкаській області.
Олександр Лупан, методист Центру, зорієнтував учасників на важливості формування у здобувачів освіти національно-патріотичної свідомості, набуття знань і практичних навичок з основ безпеки, домедичної допомоги та військової справи для забезпечення системності, науковості і практичної спрямованості навчального процесу відповідно до сучасних викликів.
До обговорення долучилися викладачі предмета «Захист України» Віталій Скрипнік та Олександр Рогода (ДНЗ «Черкаське ВПУ»), Олександр Журилов (ДНЗ «Черкаський ПАЛ»), Григорій Чуб (ДНЗ «Черкаське ВПУБТ»), Надія Сива (БРЦПО у Черкаській області); Віктор Плахута (методист КНЗ «Черкаський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних працівників Черкаської обласної ради») та Ольга Горбач (психолог ДНЗ «Черкаський ПАЛ»).
Під час засідання відбулася дискусія щодо форм і методів роботи по організації та проведенні навчально-польових зборів, тренінгів.
07 ТРАВНЯ 2025 РОКУ
ОСУЧАСНЮЄМО ПРОФЕСІЙНІ СТАНДАРТИ

07 травня 2025 року відбулося засідання Всеукраїнської робочої групи з розроблення проєкту Державного освітнього стандарту з професії «Офіціант» на базі Навчально-методичного центру професійно-технічної освіти у Черкаській області.
Світлана Бабенко, методист Центру, ознайомила присутніх із нормативно-правовими документами, які використовуються при розробленні проєкту освітнього стандарту. Значну увагу було приділено оновленим ключовим компетентностям, які висвітлено у рамковій програмі ЄС, схваленої Європейським парламентом і Радою Європейського Союзу. Акцентувала на структуруванні змісту Стандарту, що базується на компетентнісному підході, який передбачає формування і розвиток ключових та професійних компетентностей.
Любов Булатецька, викладач спеціальних предметів харчового напряму Державного навчального закладу «Черкаське вище професійне училище», член робочої групи, запропонувала перелік, назву та вміст результатів навчання відповідно до кваліфікаційних вимог до професії «Офіціант».
Під час засідання обговорили робочі питання.
01 ТРАВНЯ 2025 РОКУ
РОБОТА В РАМКАХ ОБЛАСНОЇ ВИСТАВКИ ПЕДАГОГІЧНИХ ТЕХНОЛОГІЙ «ПРОФТЕХОСВІТА ЧЕРКАЩИНИ -2025» ТРИВАЄ

Завершили роботу фахові експертні групи щодо визначення ефективних методичних розробок педагогічних працівників закладів професійної (професійно-технічної) освіти у рамках підготовки до проведення обласної виставки педагогічних технологій «Профтехосвіта Черкащини - 2025». Усього фахівці переглянули 115 методичних матеріалів із 16 закладів освіти та 1 навчального центру при установі виконання покарань закритого типу.
24 КВІТНЯ 2025 РОКУ
ФОРМУЄМО ПРОФЕСІЙНУ КОМПЕТЕНТНІСТЬ ВИКЛАДАЧА

24 квітня 2025 року відбулося засідання Школи молодого спеціаліста для викладачів спеціальних предметів професій енергетичного та будівельного напрямів на тему: «Методика підготовки та проведення уроків теоретичного навчання», організоване Навчально-методичним центром професійно-технічної освіти у Черкаській області.
Учасники заходу вивчали як правильно сформулювати мету уроку з урахуванням специфіки галузі, практичну спрямованість знань на потребу у формуванні професійних компетентностей, структуру уроку та раціональне розподілення часу для ефективного засвоєння матеріалу.
Учасники мали можливість попрактикуватися визначати мету і завдання уроку як один із ключових етапів підготовки педагога, що безпосередньо впливає на якість засвоєння матеріалу здобувачами освіти.
24 КВІТНЯ 2025 РОКУ
ПРАЦЮЄМО НАД РОЗВИТКОМ ПІДПРИЄМНИЦЬКОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ МОЛОДІ

24 квітня 2025 року для заступників керівників з навчально-виробничої, навчальної роботи, методистів закладів профтехосвіти області відбулася презентація навчальних програм з курсів підприємництва «Компанія» та «Фінансова грамотність» на базі Навчально-методичного центру професійно-технічної освіти у Черкаській області.
Наталія Мартинюк, директор НМЦ ПТО у Черкаській області, акцентувала увагу присутніх на необхідності підтримки української молоді через практику та розвиток у них компетентностей у сфері фінансової грамотності та підприємництва.
Віра Другова, програмна менеджерка та Наталія Хлян, проєктна менеджерка ГО «Junior Achievement Україна» ознайомили присутніх із діяльністю організації та розробленими навчальними програмами, які отримали отримали гриф Міністерства освіти і науки України.
23 КВІТНЯ 2025 РОКУ
ФОРМУЄМО МАТЕМАТИЧНУ ТА ПРИРОДНИЧО-НАУКОВУ КОМПЕТЕНТНОСТІ У ЗДОБУВАЧІВ ПРОФЕСІЙНОЇ ОСВІТИ

Викладачі предметів освітніх галузей «Математика», «Природознавство» закладів професійної (професійно-технічної) освіти, учасники обласної Школи молодого спеціаліста, вивчали методики підвищення математичної та природничо-наукової грамотності учнів на засіданні, яке відбулося 23 квітня 2025 року на базі Навчально-методичного центру професійно-технічної освіти у Черкаській області.
Вікторія Крамаренко, методист Центру, розповіла про поняття та складники математичної та природничо-наукової освіти, рекомендації Ради Європейського Союзу з ключових компетентностей, участь української молоді у міжнародному дослідженні якості освіти PISA та їх результати щодо отриманих навичок із математики й природничих наук.
Учасники мали можливість переглянути завдання, що орієнтовані на удосконалення грамотності з перелічених предметів, та сформувати приклади тем дослідження з математичної та природничо-наукової освіти в контексті різних сфер життя.
22 КВІТНЯ 2025 РОКУ
ОСУЧАСНЕННЯ ЗМІСТУ І ФОРМ УПРАВЛІННЯ ВИХОВНИМ ПРОЦЕСОМ

22 квітня 2025 року Навчально-методичним центром професійно-технічної освіти у Черкаській області проведено семінар для заступників керівників з навчально-виховної роботи (соціальних педагогів) закладів професійної (професійно-технічної) освіти області з теми «Осучаснення змісту і форм управління виховним процесом у закладах професійної (професійно-технічної) освіти».
Наталія Мартинюк, директор НМЦ ПТО у Черкаській області, зосередила увагу учасників заходу на сучасних викликах, які виникають під час здійснення виховної роботи у закладах профтехосвіти та методах реагування.
Про недопущення вербування здобувачів освіти та залучення їх до диверсійної діяльності розповіла Вікторія Семенюк, начальник відділу «Служба освітньої безпеки» управління патрульної поліції в Черкаській області.
Юлія Зоря, завідувач навчально-тренінгового центру STEM-освіти комунального навчального закладу «Черкаський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних працівників Черкаської обласної ради», ознайомила присутніх як розпізнати вербування підлітків та навчила протидіяти йому.
Детально зупинилася на тенденціях розвитку виховної роботи у закладах професійної освіти області Світлана Бабенко, методист Навчально-методичного центру професійної освіти у Черкаській області.
17 КВІТНЯ 2025 РОКУ
УПРОВАДЖЕННЯ СУЧАСНИХ ТЕХНОЛОГІЙ НАВЧАННЯ В ОСВІТНІЙ ПРОЦЕС

17 квітня 2025 року педагогічні працівники професій автотранспортного та машинобудівного напрямів закладів професійної (професійно-технічної) освіти розглянули питання актуальності сучасних підходів до організації освітнього процесу в умовах інтеграції в європейський освітній простір: від викликів до можливостей для підвищення якості підготовки робітничих кадрів під час обласного семінару-практикуму, організованого Навчально-методичним центром професійно-технічної освіти у Черкаській області на базі ДНЗ «Звенигородський центр підготовки і перепідготовки робітничих кадрів».
З вітальним словом до учасників заходу звернувся Сергій Стеценко, в.о. директора ДНЗ «Звенигородський центр підготовки і перепідготовки робітничих кадрів», ознайомивши присутніх із матеріально-технічною базою закладу освіти.
Олександр Лупан, методист Центру, розкрив основні вимоги до сучасної освіти ЗП(ПТ)О в контексті євроінтеграції та акцентував увагу на використанні цифрових технологій та програмного забезпечення в професіях автотранспортного та машинобудівного напрямів: симулятори, 3D- моделювання, системи автоматизації для підвищення якості навчального процесу.
Учасникам семінару-практикуму був презентований урок теоретичного навчання, який провів Євгеній Вдовиченко, викладач спеціальних предметів, та урок практичного водіння – Володимир Стеблівський, майстер виробничого навчання закладу. Уроки були проведені на належному методичному рівні.
Олексій Бондар, майстер виробничого навчання ДНЗ «Звенигородський ЦППРК», поділився досвідом роботи щодо формування Soft Skills у здобувачів освіти в ЗП(ПТ)О як одного із важливих етапів підготовки конкурентоспроможних фахівців.
Тетяна Шеремет, заступник директора з навчально-виробничої роботи закладу освіти, під час виступу розкрила практичні аспекти впровадження компетентнісного підходу при планування та організації професійної підготовки у закладах ЗП(ПТ)О.
Учасники семінару-практикуму висловили свої бачення щодо перспектив розвитку професійної освіти в контексті впровадження новітніх технологій та мали можливість ознайомитися із прикладами їх успішного використання.
16 КВІТНЯ 2025 РОКУ
ПОЄДНУЄМО ТЕОРІЮ І ПРАКТИКУ З ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНОЮ ДІЯЛЬНІСТЮ

16 квітня 2025 року відбулося чергове засідання навчально-методичної ради Навчально-методичного центру професійно-технічної освіти у Черкаській області.
На засіданні були розглянуті питання:
1. Про підсумки ІІІ (узагальнювального) етапу регіонального експерименту «Забезпечення якості майбутніх фахівців електротехнічного профілю в навчально-практичних центрах закладів професійної (професійно-технічної) освіти у ДНЗ «Корсунь-Шевченківський професійний ліцей».
2. Про стан надання освітніх послуг навчально-практичними центрами у закладах професійної (професійно-технічної) освіти регіону у 2024 році.
3. Про стан підготовки робітничих кадрів у закладах професійної (професійно-технічної) освіти області з професій автотранспортного напряму.
Олександр Лупан, методист Центру, ознайомив учасників засідання з підсумками ІІІ (узагальнювального) етапу регіонального експерименту «Забезпечення якості майбутніх фахівців електротехнічного профілю в навчально-практичних центрах ЗП(ПТ)О у ДНЗ «Корсунь-Шевченківський професійний ліцей».
Григорій Чепурний, завідувач РІАЛ Центру, проаналізував стан та ефективність надання освітніх послуг навчально-практичними центрами у ЗП(ПТ)О регіону у 2024 році.
Методист Центру Олександр Лупан поінформував учасників зібрання про стан підготовки робітничих кадрів у ЗП(ПТ)О області з професій автотранспортного напряму.
Наталія Мартинюк, директор Центру, узагальнюючи розглянуті на засіданні питання, наголосила, що сьогодні як ніколи важливою є діяльність навчально-практичних центрів, які функціонують на базі закладів професійної освіти та дозволяють максимально наблизити навчально-виробничий процес до умов сучасного високотехнологічного виробництва, запроваджувати різні види професійної підготовки. Тісний взаємозв’язок між підприємствами-виробниками та закладами професійної освіти сприяє підвищенню конкурентоздатності випускників на ринку праці, розширенню їхніх можливостей у побудові професійної кар’єри.
У той же час є ряд питань у діяльності навчально-практичних центрів, що потребують свого вирішення. Тому з метою подальшого розвитку діяльності навчально-практичних центрів необхідно продовжити модернізацію матеріально-технічної бази, покращувати співпрацю з роботодавцями, активно залучати підприємства до розробки та впровадження освітніх програм та інноваційних методик навчання, створення електронних навчальних ресурсів тощо.
Важливим напрямом вдосконалення професійної освіти області стала участь колективу ДНЗ «Корсунь-Шевченківський професійний ліцей» у педагогічному експерименті регіонального рівня «Забезпечення якості майбутніх фахівців електротехнічного профілю в навчально-практичних центрах ЗП(ПТ)О України» у формі інноваційного віддаленого кластеру «Електроімпульс», який тривав протягом трьох останніх років. Експериментальна робота об’єднала педагогічні колективи із семи областей України.
Цей експеримент сприяв вдосконаленню управлінням навчально-виробничим процесом, покращенню організаційно-педагогічних засад професійної підготовки майбутніх фахівців електротехнічного профілю, впровадженню сучасних педагогічних технологій, створенню нових методичних розробок та підручника.
Участь у експерименті сприяла не лише значному покращанню теоретичної та практичної підготовки майбутніх кваліфікованих робітників-електриків, а й зростанню рівня професійно-педагогічної компетентності викладачів та майстрів виробничого навчання всіх напрямів.
Важливо не втратити набутий досвід експериментальної діяльності, а зробити його доступним для всіх закладів професійної освіти Черкащини.
В умовах сьогодення неослабна постійна увага в ЗП(ПТ)О області приділяється підготовці кваліфікованих робітничих кадрів автотранспортної галузі. Адже підготовка здобувачів освіти з професій автотранспортного напряму (частка яких становить майже 40% від загального контингенту) здійснюється в 14 із 16 ЗП(ПТ)О області.
Однак, незважаючи на значний кадровий потенціал, певна частина здобувачів освіти недостатньо ознайомлена з новою технікою та технологіями сучасного виробництва. Внаслідок ряду об’єктивних та суб’єктивних причин при підготовці здобувачів з професій автотранспортного напряму не вдається запровадити дуальну форму навчання.
Але, впевнена, що спільними зусиллями ми подолаємо всі негаразди і проблеми.
15 КВІТНЯ 2025 РОКУ
УДОСКОНАЛЮЄМО МЕТОДИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ОСВІТНЬОГО ПРОЦЕСУ

15 квітня 2025 року Навчально-методичним центром професійно-технічної освіти у Черкаській області спільно з Управлінням освіти і науки Черкаської обласної державної адміністрації проведено семінар для заступників керівників з навчальної роботи (методистів) закладів професійної (професійно-технічної) освіти області з теми «Системний підхід до організації навчально-методичної роботи в закладах професійної (професійно-технічної) освіти».
Наталія Мартинюк, директор НМЦ ПТО у Черкаській області, зосередила увагу учасників заходу на питаннях удосконалення ефективності методичної роботи заступників керівників (методистів) із педагогічними працівниками у процесі здійснення ними освітньої діяльності.
Щодо системного підходу в організації навчально-методичної роботи у закладі професійної освіти розповіла Валентина Ткаченко, начальник відділу вищої, професійної освіти та виховної роботи Управління освіти і науки Черкаської ОДА.
Тарас Корпань, методист НМЦ ПТО у Черкаській області, детально зупинився на ключових аспектах освітньої реформи щодо здобуття профільної середньої освіти у профтехах.
І наостанок семінару, з метою покращення забезпечення освітнього процесу, Яна Водяник, методист НМЦ ПТО у Черкаській області, ознайомила присутніх з методичними вимогами до розроблення та оформлення інструкційно-методичних карток.
14 КВІТНЯ 2025 РОКУ
ВИЗНАЧЕНО КРАЩИХ КОНКУРСАНТІВ

14 квітня 2025 року відбулось засідання журі ІІ етапу обласного конкурсу «Територія STEM» для педагогічних працівників закладів професійної (професійно-технічної) освіти області.
На розгляд журі подано 17 робіт із 13 закладів профтехосвіти області.
Учасники конкурсу представили методичні розробки уроків загальноосвітньої та професійної підготовок, позакласних заходів, занять з гурткової роботи з використанням STEM-технологій.
За результатами спільного рішення журі:
-
у номінації «План-конспект уроку»:
ІІ місце - «Умови зберігання товарів на складі. Вимірювання відносної вологості повітря» (Гладка Юлія, викладач спецпредметів інфраструктурного напряму та Граб Олександр, викладач фізики та астрономії ДНЗ «Золотоніський професійний ліцей»);
ІІІ місце - «Пам’ять про Чорнобиль: вплив аварії на сучасне суспільство» (Руденко Вікторія, викладач історії, Небилиця Дарина, викладач української літератури та Ковтун Ольга, викладач біології і екології ДНЗ «Черкаське вище професійне училище будівельних технологій»).
-
У номінації «План-конспект позаурочного заходу»:
І місце - «Мрія» (Пічкур Тетяна, Буланова-Полтавець Юлія та Бондаренко Валентина майстри виробничого навчання Багатопрофільного регіонального центру професійної освіти у Черкаській області);
ІІ місце - «Зелені соти»-мікрогрін від насіння до столу» (Фесун Марина, викладач хімії, Іванова Тетяна, викладач біології, Химич Наталія, викладач фізики, Жадник Андрій, старший майстер, Зборівська Валентина, викладач інформаційних технологій, Красота Галина, викладач професійно-теоретичної підготовки, Савіна Марина, майстер виробничого навчання ДНЗ «Смілянський центр підготовки і перепідготовки робітничих кадрів»);
ІІ місце - «ДНК нації» (Грицаченко Тетяна, викладач біології ДНЗ «Черкаське вище професійне училище»).
-
У номінації «Заняття з гурткової роботи»:
І місце - «Розумна теплиця» (Марина Найдан, викладач математики, Сергій Церковний, майстер виробничого навчання Багатопрофільного регіонального центру професійної освіти у Черкаській області);
ІІ місце - «Яйце: вічне коло життя та прогресу» (Людмила Охота, викладач спеціальних предметів ДНЗ «Жашківський аграрно-технологічний професійний ліцей»).
Вітаємо переможців! Зичимо подальших перемог та творчих ідей!!!
10 КВІТНЯ 2025 РОКУ
STEM – СВІТ ІННОВАЦІЙНИХ МОЖЛИВОСТЕЙ

З метою реалізації інноваційного освітнього проєкту: «Організаційні та науково-методичні умови створення STEM-центрів» 10 квітня 2025 року відбувся хакатон для педагогічних працівників закладів професійної (професійно-технічної) освіти на тему: «STEM-центр як простір для розвитку професійно-технічної освіти», організований Навчально-методичним центром професійно-технічної освіти у Черкаській області спільно з Комунальним навчальним закладом «Черкаський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних працівників Черкаської обласної ради». Захід відбувся на базі Багатопрофільного регіонального центру професійної освіти у Черкаській області, в якому взяли участь 105 педагогічних працівників із ЗП(ПТ)О регіону.
З вітальним словом звернулися Станіслав Кошолап, директор Багатопрофільного регіонального центру професійної освіти у Черкаській області, Людмила Безугла, заступник директора з навчально-виробничої роботи.
Захід проводився з метою ознайомлення педагогічної громадськості з інноваційними освітніми технологіями, необхідними для реалізації концептуальних засад сучасного освітнього процесу; пошуку та підтримки перспективних ідей щодо розвитку STEM-освіти в закладах професійної (професійно-технічної) освіти регіону.
Під час хакатону презентували STEM-проєкти: «STEM-орієнтований підхід у навчанні професій аграрного напряму» (Сергій Церковний, Марина Найдан); «Виховний STEM-проєкт «МРІЯ» (Валентина Бондаренко, Юлія Буланова-Полтавець, Тетяна Пічкур).
Представлений досвід колег дасть можливість учасникам заходу використовувати сучасні методи організації освітнього процесу з упровадженням інноваційних STEM-технології при підготовці кваліфікованого робітника.
09 КВІТНЯ 2025 РОКУ
АДАПТУЄМОСЯ ДО СУЧАСНИХ ВИКЛИКІВ В ОСВІТНЬОМУ ПРОЦЕСІ

09 квітня 2025 року Навчально-методичним центром професійно-технічної освіти у Черкаській області спільно з Управлінням освіти і науки Черкаської обласної державної адміністрації проведено семінар для заступників керівників з навчально-виробничої роботи (старших майстрів) закладів професійної (професійно-технічної) освіти області з теми «Професійна мобільність педагога як необхідна складова адаптації до сучасних умов в освітньому процесі».
Наталія Мартинюк, директор НМЦ ПТО у Черкаській області, зосередила увагу присутніх на професійній мобільності педагогів як важливому критерію якісної підготовки майбутніх робітників.
Валентина Ткаченко, начальник відділу вищої, професійної освіти та виховної роботи Управління освіти і науки Черкаської ОДА, розповіла про основні аспекти адаптації закладу професійної освіти до сучасних умов функціонування та важливості врахування недискримінаційних, інклюзивних та євроінтеграційних підходів в освітньому процесі.
Тарас Корпань, методист НМЦ ПТО у Черкаській області, детально зупинився на нововведеннях в нормативному забезпеченні освітнього процесу у сфері професійної освіти у 2025 році.
І наостанок заходу, Вікторія Крамаренко, методист НМЦ ПТО у Черкаській області, акцентувала увагу на основних вимогах до формування пакетів тестових завдань, в рамках створення та функціонування на базі закладів професійної освіти регіону кваліфікаційних центрів.
26 БЕРЕЗНЯ 2025 РОКУ
ОНЛАЙН-ІНСТРУМЕНТИ – МОТИВАЦІЯ ДО НАВЧАННЯ

26 березня 2025 року педагогічні працівники професій переробної промисловості та хімічного виробництва закладів професійної (професійно-технічної) освіти навчалися використанню сучасних технологій та онлайн-інструментів під час обласного семінару-практикуму, організованого Навчально-методичним центром професійно-технічної освіти у Черкаській області на базі ДНЗ «Черкаське вище професійне училище».
З вітальним словом до учасників заходу звернулася Людмила Грищенко, заступник директора з навчально-методичної роботи закладу та ознайомила присутніх із матеріально-технічною базою закладу освіти.
Світлана Бабенко, методист Центру, висвітлила питання мотивації здобувачів освіти до навчання через використання сучасних технологій в освітньому процесі.
Наталія Коломійчук (викладач спеціальних предметів, майстер виробничого навчання ДНЗ «Черкаське вище професійне училище»), презентувала уроки теоретичного та виробничого навчання з професії «Виробник м’ясних напівфабрикатів», які було проведено на належному методичному рівні.
Ділилися досвідом: Світлана Гуменюк, майстер виробничого навчання ДНЗ «Жашківський аграрно-технологічний професійний ліцей», («Впровадження STEM-технологій в освітній процес при підготовці фахівців з професії «Лаборант хіміко-бактеріологічного аналізу») та Валентина Тихоненко, майстер виробничого навчання ДНЗ «Звенигородський центр підготовки і перепідготовки робітничих кадрів» («Використання інтернет-застосунків на уроках виробничого навчання з професії «Сировар; Маслороб»).
В результаті учасники заходу збагатилися новими ідеями використання сучасних онлайн-інструментів на різних етапах уроку при підготовці кваліфікованих робітників професій переробної промисловості та хімічного виробництва.
24 БЕРЕЗНЯ 2025 РОКУ
ВИЗНАЧЕНО КРАЩИЙ ДИДАКТИЧНИЙ ЗАСІБ НАВЧАННЯ

24 березня 2025 року відбулося засідання журі II етапу обласного конкурсу на кращий дидактичний засіб навчання, виготовлений здобувачами освіти закладів професійної (професійно-технічної) освіти Черкаської області.
Учасники конкурсу представили лабораторно-демонстраційні прилади, відеоресурси сучасних виробничих технологій для проведення уроків виробничого навчання та прилади робототехніки.
За результатами спільного рішення журі у номінації «Лабораторно-демонстраційний прилад» перемогли здобувачі освіти Вуйко Антон та Омельченко Володимир з роботою «Льодяний прес» (ДНЗ «Канівське вище професійне училище»).
IІ місце, у вказаній вище номінації, здобули здобувачі освіти Назарик Андрій та Козаченко Артем із винаходом «Візок для зварювального обладнання» (ДНЗ «Монастирищенський професійний ліцей»).
ІІI місце посіла учениця Янко Марина з лабораторно-демонстраційним приладом «Стенд діагностування електрозапалення та ГБО ІІІ-го покоління автотранспортного засобу» (ДНЗ «Звенигородський центр підготовки і перепідготовки робітничих кадрів»).
У номінації «Відеоресурс сучасних виробничих технологій» IІ місце отримала Матула Наталія із відео майстер-класу «Приготування форелі у паніровці з кукурудзяних пластівців і копченої паприки» (Багатопрофільний регіональний центр професійної освіти у Черкаській області).
ІІI місце – Лаврик Надія із майстер-класом «Приготування салату Теплого з гарбузом, моцарелою та печінкою» (ДНЗ «Черкаське вище професійне училище»).
Висловити подяку Телізі Артему, учаснику номінації «Робототехніка, за участь в обласному конкурсі на кращий дидактичний засіб навчання, виготовлений здобувачами освіти закладів професійної (професійно-технічної) освіти (ДНЗ «Звенигородський центр підготовки і перепідготовки робітничих кадрів»).
Вітаємо переможців!
19 БЕРЕЗНЯ 2025 РОКУ
ВАЖЛИВІСТЬ ВПРАВ ДЛЯ МЕНТАЛЬНОГО ЗДОРОРВ’Я

19 березня 2025 року на базі Навчально-методичного центру професійно-технічної освіти у Черкаській області для педагогічних працівників з виховної та позаурочної роботи відбулося засідання Школи молодого спеціаліста на тему: «Мій шлях до ментального здоров’я».
Світлана Бабенко, методист Центру, акцентувала увагу присутніх на збереженні і зміцненні соціального благополуччя і психічного здоров’я усіх учасників освітнього процесу, що є одним із важливих етапів навчально-виховного процесу у закладах професійної (професійно-технічної) освіти.
Під час засідання педагоги ділилися різноманітними практиками, які спрямовані на підтримку та покращення ментального здоров'я учнів профтехів: ментальне здоров'я: практики для щастя (Галина Яводчак, практичний психолог ДНЗ «Лисянський ПАЛ»); шлях до ментального здоров'я учнів, які проживають у гуртожитку (Ольга Распопова, вихователь гуртожитку БРЦПО у Черкаській області); твоє ментальне здоровʼя у твоїх руках (Дарія Віннікова, бібліотекар ДНЗ «Жашківський АТПЛ»); кроки до себе: рецепт ментального здоров'я (Тетяна Гуреля, практичний психолог ДНЗ «Корсунь-Шевченківський ПЛ»).
Учасники засідання розглянули різноманітні техніки, які у сукупності підвищують стресостійкість і допомагають формувати соціальне благополуччя і психічне здоров’я усіх учасників освітнього процесу.
18 БЕРЕЗНЯ 2025 РОКУ
МЕДІАОСВІТНІ ТЕХНОЛОГІЇ НА УРОКАХ ГУМАНІТАРНИХ ПРЕДМЕТІВ

Викладачі освітньої галузі «Мови і літератури» ЗП(ПТ)О вивчали методику формування медіакомпетентності у здобувачів освіти під час обласного семінару-практикуму 18 березня 2025 року, організованого Навчально-методичним центром професійно-технічної освіти у Черкаській області на базі ДНЗ «Корсунь-Шевченківський професійний ліцей».
Із візитівки навчального закладу розпочала захід директор Марина Лизогуб.
Вікторія Крамаренко, методист Центру, визначила ключові питання зустрічі: використання медіатехнологій в освітньому процесі, індивідуальна робота з обдарованою молоддю, презентація гейміфікованої гри як навчального продукту.
Викладачі переглянули урок української літератури Олени Задорожньої з теми: «Григір Тютюнник. Новела «Три зозулі з поклоном», урок зарубіжної літератури – Лариси Вовченко «Моріс Метерлінк. Казка-феєрія «Синій птах». Педагоги зосередили увагу вихованців на роботі із ґрунтовним ознайомленням із текстами творів, пошуку ідей, які близькі сучасному читачеві, використанні медіапродуктів для глибшого засвоєння матеріалу.
З колегами поділилася досвідом роботи Оксана Пепчук, викладач української мови і літератури ДНЗ «Лисянський професійний аграрний ліцей», щодо формування медіаграмотності на уроках.
Викладачі висловили свої бачення удосконалення рівня медіакомпетентності здобувачів професійної освіти.
Наостанок учасники семінару ознайомилися із матеріально-технічною базою ліцею.
12 БЕРЕЗНЯ 2025 РОКУ
ПРОФЕСІЙНИЙ РОЗВИТОК ФАХІВЦІВ ІНФРАСТРУКТУРНОГО НАПРЯМУ ТА ПРОФЕСІЙ ОФІСНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ

12 березня 2025 року педагогічні працівники професій офісного забезпечення та інфраструктурного напряму закладів професійної (професійно-технічної) освіти навчалися застосовувати цифрові технології та інтернет-сервіси на уроках професійної підготовки під час обласного семінару-практикуму, організованого Навчально-методичним центром професійно-технічної освіти у Черкаській області на базі ДНЗ «Золотоніський професійний ліцей».
З вітальним словом до учасників заходу звернулася Наталія Галич, заступник директора з навчально-виховної роботи ДНЗ «Золотоніський професійний ліцей», ознайомила із матеріально-технічною базою закладу освіти.
Про основні цифрові технології та застосування інтернет-сервісів на уроках професійної підготовки для майбутніх кваліфікованих робітників професій офісного забезпечення та інфраструктурного напряму розповіла Яна Водяник, методист Навчально-методичного центру професійно-технічної освіти у Черкаській області.
Учасникам семінару-практикуму був презентований урок теоретичного навчання з професії «Агент з постачання» на тему: «Способи подолання стресу в роботі агента з постачання» (Ключова компетентність КК 2 «Особистісна, соціальна й навчальна компетентність»), який провела викладач спеціальних предметів ДНЗ «Золотоніський професійний ліцей» Оксана Галат, та урок виробничого навчання з професії «Адміністратор» на тему: «Виготовлення друкованої реклами: буклети, візитки, макети банерів» (АДМ-4.2 Організація маркетингової компанії) – Анна Балакальчук, майстер виробничого навчання закладу освіти
Уроки були проведені на належному методичному рівні.
В рамках семінару-практикуму Марина Котенко, викладач спеціальних предметів ДНЗ «Канівське вищу професійне училище», презентувала власний досвід роботи з теми «Візуалізація дизайну інтер’єру як складова в підготовці та реалізації власної бізнес-ідеї».
04 БЕРЕЗНЯ 2025 РОКУ
ВИВЧАЄМО СУЧАСНЕ ОБЛАДНАННЯ

04 березня 2025 року Олександр Лупан, методист Навчально-методичного центру професійно-технічної освіти у Черкаській області, взяв участь у семінарі організованому представниками провідних підприємств галузевого виробництва будівельних матеріалів України, який відбувся на базі ДНЗ «Черкаське вище професійне училище будівельних технологій».
На захід були запрошені викладачі та майстри виробничого навчання закладів професійної (професійно-технічної) освіти Черкащини які готують фахівців професій будівельного та енергетичного напрямів, під час якого мали можливість ознайомилися з новітніми технологіями утеплення фасадів із застосуванням мінеральної ізоляції.
Представники компанії ТОВ «БАРКС», ТОВ «ПАТОН ІНТЕРНЕШНЛ», ТОВ «ОСКАР» та навчального центру Sweetondale під час виступів акцентували увагу учасників заходу на ефективності процесу застосування сучасних освітніх технологій та необхідності використання сучасного обладнання для утеплення будівель з метою енергозбереження.
Також учасники ознайомилися з новітніми технологіями зварювального обладнанням, які виготовляють на заводі «Патон».
28 ЛЮТОГО 2025 РОКУ
#ПАМЯТЬЄДНАЄПОКОЛІННЯ

З 17 по 28 лютого 2025 року в закладах професійної (професійно-технічної) освіти області проходив фестиваль патріотичної пісні #ПАМЯТЬЄДНАЄПОКОЛІННЯ, організований Навчально-методичним центром професійно-технічної освіти у Черкаській області.
Захід проводиться з метою відродження і популяризації патріотичної пісні, виховання в учнівської молоді почуття патріотизму, захоплення героїчними подвигами бійців, підтримки бойового духу українців в умовах війни, поваги та шанобливого ставлення до захисників України, виявлення талановитої та обдарованої молоді, підвищення їх художнього та виконавського рівнів.
В обласному фестивалі взяли участь 121 здобувач освіти, були представлені 20 відеоробіт в яких учасники вокальних, вокально-хореографічних, танцювальних, літературно-музичних гуртків виконували твори патріотичної спрямованості.
Кращі колективи будуть нагороджені дипломами та подяками Навчально-методичного центру професійно-технічної освіти у Черкаській області.
28 ЛЮТОГО 2025 РОКУ
ТРАВМО-ІНФОРМОВАНИЙ ПРОЦЕС В ОСВІТІ

Навчальний тренінг для педагогічних працівників закладів професійної (професійно-технічної) освіти: «Травмо-інформований процес в освіті», організаторами якого є Навчально-методичний центр професійно-технічної освіти у Черкаській області та Комунальний навчальний заклад «Черкаський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних працівників Черкаської обласної ради», відбувся 28 лютого 2025 року на базі Навчально-методичного центру професійно-технічної освіти у Черкаській області.
Мета заходу: окреслити особливості концепту травмо-інформованого підходу в освітньому процесі закладу професійної (професійно-технічної) освіти.
Світлана Бабенко, методист Центру, акцентувала увагу присутніх на важливості надання підтримки та усвідомленої допомоги здобувачам освіти і педагогічному складу закладу освіти з різним рівнем травматичного досвіду.
Юлія Зоря, завідувачка навчально-тренінгового STEM-центру Комунального навчального закладу «Черкаський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних працівників Черкаської обласної ради», ознайомила учасників заходу з фазами психологічної реакції на травму та надала рекомендації щодо техніки заспокоєння і підтримки здобувачів освіти під час травмо-інформованого процесу та як уникнути вигорання, зберігаючи власний психічний баланс педагогічним працівникам профтехзакладів.
Під час тренінгу педагоги навчалися відновлюватися після стресу, а головне – вчити цьому здобувачів освіти і колег у своїх закладах.
27 ЛЮТОГО 2025 РОКУ
ПІДВИЩУЄМО РІВЕНЬ ПРОФЕСІЙНОЇ ОСВІТИ РАЗОМ

27 лютого 2025 року у приміщенні Освіторія Хаб у м. Києві відбулася презентація результатів дослідження «Сучасний стан та потреби у нових методах навчання і навчальних матеріалах у закладах професійної (професійно-технічної) освіти», що проводилося впродовж 2024 року в межах проєкту «Публічно-приватне партнерство для поліпшення професійної освіти в Україні» (EdUP) за підтримки Української Асоціації Маркетингу та Міністерства освіти і науки України.
Проєкт «Публічно-приватне партнерство для поліпшення професійної освіти в Україні» впроваджується за фінансової підтримки Швейцарської агенції з розвитку та співробітництва (Swiss Development & Cooperation), ТОВ «Геберіт Трейдінг», ТОВ «Сіка Україна» та виконується Swisscontact за підтримки Міністерства освіти і науки України.
Участь у заході взяв Григорій Чепурний, завідувач регіональної інформаційно-аналітичної лабораторії Навчально-методичного центру професійно-технічної освіти у Черкаській області, який здійснював координацію дослідження у межах регіону.
Яскравим виступом захід відкрила генеральна директорка Директорату професійної освіти МОН України Ірина Шумік.
Спікери заходу Юрій Гайдученко, програмний директор ГС «Освіторія», Богдан Онипко, керівник напряму «Нові методи навчання» EdUP, Олена Бучинська, експертка Української асоціації маркетингу, та інші висвітлили основні результати дослідження за напрямами:
- сучасний стан застосування методів навчання у ЗП(ПТ)О України;
- стан використання навчальних матеріалів та потреби в їх оновленні;
- виклики в організації освітнього процесу в форматі онлайн;
- проблеми в підвищенні кваліфікації педагогічних працівників тощо.
В цілому, дослідження охопило 288 закладів професійної освіти з усіх регіонів України та понад 3500 респондентів – здобувачів освіти, педагогічних працівників, методистів та роботодавців.
Результати дослідження показали, що однією з головних проблем профосвіти залишається брак сучасних навчальних матеріалів та обладнання. Онлайн навчання в певний момент стало рятівною необхідністю, але викликало значні труднощі, пов’язані з залежністю від технічного забезпечення, складністю організації та проведення практичного навчання тощо. Подальше підвищення престижності робітничих професій потребує державної стратегії профорієнтації.
У другій частині заходу проходила робота в групах, де учасники розглянули кейси щодо впровадження нових форм і методів навчання.
Цей захід безсумнівно став новим важливим кроком до впровадження інновацій у професійній освіті, сприяв обміну досвідом між освітянами та напрацюванню спільних рішень для покращення якості навчання.
26 ЛЮТОГО 2025 РОКУ
ФОРМУЄМО ПСИХОЛОГІЧНО БЕЗПЕЧНЕ ОСВІТНЄ СЕРЕДОВИЩЕ

26 лютого 2025 року практичні психологи закладів професійної (професійно-технічної) освіти навчалися практикам збереження і зміцнення соціального благополуччя і психічного здоров’я здобувачів освіти та способам його підтримки під час обласного семінару-практикуму, організованого Навчально-методичним центром професійно-технічної освіти у Черкаській області на базі ДНЗ «Черкаське вище професійне училище будівельних технологій».
З вітальним словом до учасників заходу звернувся Олександр Саюн, директор закладу та ознайомив присутніх із матеріально-технічною базою закладу освіти.
Світлана Бабенко, методист Центру, акцентувала увагу присутніх на удосконаленні професійних компетентностей практичного психолога закладу професійної (професійно-технічної) освіти до вимог сьогодення.
Юлія Сіденко, директорка Навчально-наукового центру ментального здоров’я Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького, розповіла присутнім про кризовий дебрифінг у роботі психолога.
Володимир Казаков, заступник директора з навчально-виховної роботи ДНЗ «Черкаське вище професійне училище будівельних технологій», поділився досвідом закладу щодо створення психоемоційної атмосфери на позаурочних виховних заходах педагогами з виховної та позаурочної роботи, а Леся Самарська, практичний психолог, провела позаурочний захід для здобувачів освіти з особливими освітніми потребами на тему: «Сила в тобі», який зосереджений на теоретичних і практичних аспектах саморегуляції під час стресу.
Присутні заслухали кращий досвід роботи щодо збереження і зміцнення соціального благополуччя і психічного здоров’я здобувачів освіти Катерина Лобань, практичний психолог ДНЗ «Смілянський центр підготовки і перепідготовки робітничих кадрів», Альона Ткаченко, практичний психолог ДНЗ «Уманський професійний ліцей», Вікторія Скляренко, практичний психолог ДНЗ «Черкаське вище професійне училище», Костянтин Мірошніченко, практичний психолог ДНЗ «Золотоніський професійний ліцей».
25 ЛЮТОГО 2025 РОКУ
РЕАЛІЗАЦІЯ ТВОРЧИХ ПРОЄКТІВ НА УРОКАХ ТЕХНОЛОГІЙ

Викладачі загальноосвітніх предметів освітньої галузі «Технології» закладів професійної освіти вивчали можливості застосування методу проєктів у навчанні та в рамках предметних тижнів під час обласного семінару-практикуму 25 лютого 2025 року, який пройшов за ініціативи Навчально-методичного центру професійно-технічної освіти у Черкаській області та участі ДНЗ «Жашківський аграрно-технологічний професійний ліцей».
Захід розпочала Інна Петрук, заступник директора з навчально-виробничої роботи закладу, ознайомивши гостей із історією та сьогоденням ліцею.
Вікторія Крамаренко, методист Центру, визначила ключові питання зустрічі та розповіла про проєктні технології як форму інтеграції навчання, підбила підсумки Тижня цифрової освіти.
Викладачі переглянули урок технологій Людмили Проців з теми: «Етапи складання меню. Послідовність розміщення закусок і страв у меню». Здобувачі освіти, використовуючи знання з професії «Кухар», працювали над створенням проєктів власних закладів харчування. Творчі команди розробили п’ять унікальних концепцій: від ресторану української кухні до екокафе, презентували меню, де переважали страви здорового харчування.
Поділилися досвідом роботи викладачі Наталія Тітаренко (ДНЗ «Лисянський ПАЛ») щодо розвитку практичних навичок проєктної діяльності на уроках технологій, Людмила Тарнавська (БРЦПО у Черкаській області) – про оволодіння цифровою грамотністю під час проведення заходів у рамках Тижня цифрової освіти, Любов Онищенко (ДНЗ «Жашківський АТПЛ») – про організація предметних тижнів методичною комісією.
Учасники семінару-практикуму висловили свої бачення щодо реалізації творчих проєктів на уроках технологій та інформатики.
19 ЛЮТОГО 2025 РОКУ
ПРОФЕСІЙНЕ НАВЧАННЯ – ЗАПОРУКА УСПІШНОГО МАЙБУТНЬОГО

19 лютого 2025 року відбулося чергове засідання навчально-методичної ради Навчально-методичного центру професійно-технічної освіти у Черкаській області.
На засіданні були розглянуті питання:
1. Про затвердження передового педагогічного досвіду роботи педагогічних працівників закладів професійної (професійно-технічної) освіти області у 2025 році.
2. Про рівні навчальних досягнень здобувачів освіти закладів професійної (професійно-технічної) освіти області за результатами директорських (перевірних) контрольних робіт та підсумками І семестру 2024/2025 навчального року.
3. Про результати реалізації проєктів новітньої освітньої діяльності в закладах професійної (професійно-технічної) освіти області, термін виконання яких завершився у 2024 році.
Тарас Корпань, методист Центру, презентував передовий педагогічний досвід роботи педагогічних працівників ЗП(ПТ)О області, який після детального обговорення був схвалений та рекомендований до використання.
Григорій Чепурний, завідувач РІАЛ Центру, ознайомив учасників засідання з основними результатами моніторингових досліджень навчальних досягнень здобувачів ЗП(ПТ)О Черкащини за підсумками І семестру 2024/2025 навчального року, проведених Центром спільно з Управлінням освіти і науки Черкаської ОДА.
Методист Центру Олександр Лупан поінформував учасників зібрання про основні результати реалізації проєктів новітньої освітньої діяльності в ЗП(ПТ)О області у 2024 році.
Наталія Мартинюк, директор Центру, узагальнюючи розглянуті на засіданні питання, наголосила, що сучасному викладачу, майстру виробничого навчання необхідні гнучкість і нестандартність мислення, вміння адаптуватися до швидких змін сьогодення. А це можливо лише за умови високого рівня професійної компетентності, наявності розвинених професійних здібностей. Педагог-профосвітянин має широкі потенційні можливості впливати на формування особистості, світогляду, політичних переконань, настроїв і моралі майбутніх кваліфікованих робітників.
Сьогодні профосвітяни Черкащини, наперекір всім викликам, не тільки продовжують навчати майбутніх робітників, а й створюють методичні посібники і розробки, вдосконалюють свою майстерність, творчо працюючи над проєктами новітньої освітньої діяльності, чим збагачують свій педагогічний досвід, без чого оновлення і вдосконалення системи профтехосвіти неможливе. Відданість викладачів та майстрів виробничого навчання своїй справі, їхня наполегливість, креативність та активність безумовно сприяють розвитку конкурентоспроможності професійної освіти, зростанню майстерності її вихованців, що є запорукою майбутньої мирної України.
Невід’ємною складовою освітнього процесу і забезпечення якості освіти є моніторинг навчальних досягнень здобувачів професійної освіти. У забезпеченні конкурентоспроможності системи закладів професійної освіти України та обґрунтуванні реальних засад її оновлення в рамках інноваційних світових освітніх тенденцій провідну роль відіграє сформованість у здобувачів освіти навчальних досягнень у вигляді професійних і ключових компетентностей, їх особистісних якостей і ціннісних ставлень.
Систематичний моніторинг навчальних досягнень дозволяє педагогічним працівникам та керівництву ЗП(ПТ)О отримувати своєчасні дані про успішність здобувачів, що сприяє прийняттю обґрунтованих рішень та розробці стратегій для покращення освітнього процесу. Регулярне його проведення виявляє прогалини у знаннях та навичках здобувачів і дозволяє вносити необхідні корективи в освітній процес з метою його вдосконалення, модифікації та адаптації навчального матеріалу, що подається. Моніторинг навчальних досягнень є важливим інструментом зворотного зв’язку також і для здобувачів освіти, допомагаючи їм усвідомити свої сильні сторони, визначити області, що вимагають вдосконалення, та спрямувати зусилля на досягнення навчальних і професійних цілей. Це сприяє розвитку самооцінки, мотивації та відповідальності за власне майбутнє.
Однак, досягти цього можна лише тоді, коли процес оцінювання буде справедливим і неупередженим, з дотриманням всіх аспектів академічної доброчесності. Важливо запобігати та протидіяти поширенню насамперед причин, що породжують в освітньому середовищі сприятливі умови для процвітання академічної нечесності, а не лише її симптомів та окремих проявів. Тому надзвичайно актуальним залишається вжиття належних заходів для запобігання нечесним практикам, зокрема таким, як плагіат, списування чи інші форми академічних маніпуляцій, забезпечення належного нагляду та контролю за проведенням тестів, іспитів та атестації.
18 ЛЮТОГО 2025 РОКУ
ВИЗНАЧАЄМО ВЕКТОРИ РОБОТИ НА МАЙБУТНЄ

Учасники обласного методичного об’єднання викладачів загальноосвітніх предметів освітньої галузі «Суспільствознавство» закладів профтехосвіти області розглянули здобутки за І семестр та визначили перспективи роботи на 2025 рік під час засідання, яке відбулося 18 лютого 2025 року на базі Навчально-методичного центру професійно-технічної освіти у Черкаській області.
Тарас Корпань, методист НМЦ ПТО у Черкаській області, проаналізував рівні навчальних досягнень здобувачів освіти з освітньої галузі «Суспільствознавство» та результати участі у всеукраїнських, обласних заходах суспільного спрямування у І семестрі 2024/2025 н.р., ознайомив учасників засідання з підготовкою до проведення обласної виставки педагогічних технологій «Профтехосвіта Черкащини – 2025» та реформою профільної середньої освіти.
Окрім того, Вдовиченко Катерина, викладач БРЦПО у Черкаській області, презентувала присутнім план роботи над проєктом «Створення комплексних педагогічних засобів навчання з предмета «Громадянська освіта» у 2025 році.
17 ЛЮТОГО 2025 РОКУ
ФІНАЛЬНИЙ ЕТАП ХV МІЖНАРОДНОГО МОВНО-ЛІТЕРАТУРНОГО КОНКУРСУ УЧНІВСЬКОЇ ТА СТУДЕНТСЬКОЇ МОЛОДІ ІМЕНІ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА ВІДБУВСЯ

15 лютого 2025 року пройшов фінальний етап ХV Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка. У заключному змаганні взяли участь переможці обласного етапу - здобувачі професійної освіти Черкащини. Конкурс організований на базі Навчально-методичного центру професійно-технічної освіти у Черкаській області.
Захід розпочався із відеозвернення Тараса Кременя, Уповноваженого із захисту державної мови. Виконання творчого завдання спонукало конкурсантів по-новому осмислити поетичні рядки Тараса Григоровича Шевченка.
Роботи учасників були надіслані на розгляд журі підсумкового етапу.
Зичимо конкурсантам отримати перемогу в мовно-літературному конкурсі!
13 ЛЮТОГО 2025 РОКУ
ОЦІНЮЄМО ЗДОБУТКИ, ПЛАНУЄМО РОБОТУ – ЙДЕМО ШЛЯХОМ ДО РОЗВИТКУ

Учасники обласного методичного об’єднання педагогічних працівників професій будівельного та енергетичного напрямів ЗП(ПТ)О області обговорили результати та окреслили напрями роботи під час засідання, організованого Навчально-методичним центром професійно-технічної освіти у Черкаській області 13 лютого 2025 року.
Олександр Лупан, методист Центру, ознайомив учасників із аналізом рівня навчальних досягнень здобувачів освіти з теоретичної та практичної підготовки з професій за результатами семестрового оцінювання та директорських контрольних робіт 2024/2025 навчального року, заходами обласного рівня, які відбудуться у 2025 році, акцентував увагу на якісній підготовці методичних матеріалів до обласної виставки педагогічних технологій «Профтехосвіта Черкащини – 2025».
Значну увагу було приділено обговоренню матеріалів поданих на обласний конкурс «Педагог професійного навчання» серед викладачів спеціальних предметів напряму та реалізацію проєктів новітньої освітньої діяльності.
07 ЛЮТОГО 2025 РОКУ
ФОРМУЄМО СУЧАСНІ ПІДХОДИ ДО МАТЕМАТИЧНОЇ ОСВІТИ

Учасники обласного методичного об’єднання освітньої галузі «Математика» розглянули результати семестрового оцінювання здобувачів освіти та спланували роботу предметних комісій на засіданні, яке відбулося 07 лютого 2025 року на базі Навчально-методичного центру професійно-технічної освіти у Черкаській області.
Вікторія Крамаренко, методист Центру, висвітлила показники рівнів навчальних досягнень із математики за І семестр 2024/2025 н.р. у порівнянні із попередніми зрізами знань, результати участі у всеукраїнських учнівських олімпіадах, розповіла про напрями здійснення реформи профільної середньої освіти.
Викладач Лисак Андрій (ДНЗ «Золотоніський ПЛ») представив звіт щодо реалізації проєкту новітньої освітньої діяльності у 2024 році.
Педагогічні працівники ознайомилися із заходами, які заплановані на 2025 рік, обговорили сучасні підходи до математичної освіти, визначили основні завдання обласного методичного об’єднання.
06 ЛЮТОГО 2025 РОКУ
АНАЛІЗУЄМО, ПЛАНУЄМО – КРОКУЄМО ДО РОЗВИТКУ

Учасники обласного методичного об’єднання педагогічних працівників професій автотранспортного, сільськогосподарського та машинобудівного напрямів ЗП(ПТ)О області проаналізували роботу за минулий рік на засіданні, яке організоване Навчально-методичним центром професійно-технічної освіти у Черкаській області 06 лютого 2025 року.
Олександр Лупан, методист Центру, ознайомив учасників із аналізом рівня навчальних досягнень здобувачів освіти з теоретичної та практичної підготовки з професій за результатами семестрового оцінювання та директорських контрольних робіт 2024/2025 навчального року, заходами обласного рівня, які відбудуться у 2025 році, акцентував увагу на якісній підготовці методичних матеріалів до обласної виставки педагогічних технологій «Профтехосвіта Черкащини – 2025».
Значну увагу було приділено обговоренню матеріалів поданих на обласний конкурс «Педагог професійного навчання» серед викладачів спеціальних предметів напряму та реалізацію проєктів новітньої освітньої діяльності.
03 ЛЮТОГО 2025 РОКУ
ПРІОРИТЕТНІ НАПРЯМИ РОБОТИ ОБЛАСНОГО МЕТОДИЧНОГО ОБ’ЄДНАННЯ ВИКЛАДАЧІВ ОСВІТНЬОЇ ГАЛУЗІ «ТЕХНОЛОГІЇ»

03 лютого 2025 року викладачі освітньої галузі «Технології» ЗП(ПТ)О спланували роботу методичних комісій на засідання обласного методичного об’єднання, організатором якого був Навчально-методичний центр професійно-технічної освіти у Черкаській області.
Вікторія Крамаренко, методист Центру, зосередила увагу на показниках якісного засвоєння предметів «Інформатика», «Технології» у І семестрі 2024/2025 навчального року, результатах участі у Всеукраїнських учнівських олімпіадах.
Учасники сформували основні аспекти роботи обласного методичного об’єднання у 2025 році, визначили завдання методичних комісій для проведення Тижня цифрової освіти у навчальних закладах, обговорили важливість активного залучення до обласної виставки педагогічних технологій «Профтехосвіта Черкащини», регіональних конкурсів та заходів.
31 СІЧНЯ 2025 РОКУ
ШЛЯХ ДО МАЙСТЕРНОСТІ: ФОРМУЄМО НАВИЧКИ САМООРГАНІЗАЦІЇ

Викладачі предметів освітньої галузі «Мови і літератури» закладів професійної (професійно-технічної) освіти, учасники обласної Школи молодого спеціаліста, розглядали методики самоменеджменту на засіданні, яке відбулося 31 січня 2025 року на базі Навчально-методичного центру професійно-технічної освіти у Черкаській області.
Вікторія Крамаренко, методист Центру, розповіла про навички успішної самоорганізації, ефективне управління робочим часом, засоби боротьби з прокрастинацією, шляхи розвитку емоційного інтелекту та подолання тривожності й роздратування.
Учасники мали можливість визначити власний ступінь самоконтролю та розробити завдання для самореалізації.
30 СІЧНЯ 2025 РОКУ
УДОСКОНАЛЕННЯ ВИХОВНОЇ ТА ПОЗАУРОЧНОЇ РОБОТИ У ЗП(ПТ)О

30 січня 2025 року відбулася освітня панорама для педагогічних працівників закладів професійної (професійно-технічної) освіти регіону на тему: «Освіта в умовах війни: виклики та можливості для закладів професійної (професійно-технічної) освіти», організаторами якої були Навчально-методичного центру професійно-технічної освіти у Черкаській області та Комунальний навчальний заклад «Черкаський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних працівників Черкаської обласної ради». У заході взяли участь 64 педагогічних працівників виховної та позаурочної роботи профтехів регіону.
Світлана Бабенко, методист Центру, акцентувала увагу присутніх на викликах та проблемах здобувачів освіти та педагогів під час війни, основних аспектах позаурочної роботи в закладах профтехосвіти області, вдосконаленні системи національно-патріотичного виховання молоді в умовах сьогодення.
Юлія Зоря, завідувачка навчально-тренінгового STEM-центру КНЗ «Черкаський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних працівників Черкаської обласної ради», звернула увагу учасників панорами на використання різноманітних методів та форм проведення виховної та позаурочної роботи в освітньому процесу.
Під час заходу висвітлювалися ключові питання: аспекти виховної роботи зі здобувачами освіти пільгових категорій; військово-патріотичне виховання молоді під час освітнього процесу; проведення патріотичних заходів в закладах освіти; виклики та можливості в позаурочній діяльності педагогів в умовах війни.
Учасники освітньої панорами збагатилися новими ідеями та поділилися власним досвідом щодо здійснення виховної роботи у закладах професійної (професійно-технічної) освіти регіону.
30 СІЧНЯ 2025 РОКУ
ПЛАНУВАННЯ РОБОТИ – ШЛЯХ ДО РОЗВИТКУ

Учасники обласного методичного об’єднання педагогічних працівників професій харчового напряму закладів професійної (професійно-технічної) освіти області обговорили результати та окреслили напрями роботи під час засідання, що відбулося 30 січня 2025 року на базі Навчально-методичного центру професійно-технічної освіти у Черкаській області.
Яна ВОДЯНИК, методист НМЦ ПТО у Черкаській області, ознайомила присутніх з рівнями навчальних досягнень здобувачів освіти з професій харчового напряму за результатами семестрового оцінювання та директорських контрольних робіт 2024/2025 н.р., результатами обласного конкурсу «Педагог професійного навчання», переліком заходів, які відбудуться цього року.
Особливу увагу учасники засідання приділили обговоренню підготовки матеріалів до участі у обласній виставці «Профтехосвіта Черкащини – 2025».
Окрім того, присутнім було презентовано порядок реалізації проєктів новітньої освітньої діяльності ЗП(ПТ)О області, а також процедуру вивчення та узагальнення передового педагогічного досвіду роботи педагогічних працівників на рівні області.
27 СІЧНЯ 2025 РОКУ
ВИКЛАДАЧІ ОСВІТНЬОЇ ГАЛУЗІ «ПРИРОДОЗНАВСТВО» У ПОШУКАХ ПРОДУКТИВНИХ ОСВІТНІХ ТЕХНОЛОГІЙ

Учасники обласного методичного об’єднання освітньої галузі «Природознавство» розглянули результати семестрового оцінювання здобувачів освіти, заслухали звіти колег щодо реалізації проєктів новітньої освітньої діяльності, вивчення кращого педагогічного досвіду на засіданні, яке відбулося 27 січня 2025 року на базі Навчально-методичного центру професійно-технічної освіти у Черкаській області.
Вікторія Крамаренко, методист Центру, висвітлила показники рівнів навчальних досягнень із природознавчих предметів за І семестр 2024/2025 н.р. у порівнянні із попередніми зрізами знань, результати участі у всеукраїнських учнівських олімпіадах, конкурсі-захисті науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН України, розповіла про напрями реалізації реформи профільної середньої освіти.
Викладачі Ляпкало Лариса (ДНЗ «Золотоніський ПЛ»), Вікторук Вікторія (ДНЗ «Буцький ППЛ»), Соболевська Оксана (ДНЗ «Черкаський ПАЛ») звітувалися щодо реалізації проєктів новітньої освітньої діяльності у 2024 році. Грицаченко Тетяна (ДНЗ «Черкаське ВПУ») доповіла про здійснення заходів у рамках презентації власного педагогічного досвіду.
Учасники засідання ознайомилися із переліком заходів, які заплановані на 2025 рік, обговорили зміни у нових освітніх стандартах, визначили завдання обласного методичного об’єднання на перспективу.
23 СІЧНЯ 2025 РОКУ
ОБЛАСНИЙ ЕТАП ХХV МІЖНАРОДНОГО КОНКУРСУ З УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ІМЕНІ ПЕТРА ЯЦИКА

Здобувачі професійної освіти Черкаської області взяли участь в обласному етапі ХХV Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика 23 січня 2025 року на базі Навчально-методичного центру професійно-технічної освіти у Черкаській області.
Конкурсні завдання були складені відповідно до навчальних програм та охоплювали вивчений учнями матеріал за попередні роки навчання.
За рішенням журі конкурсу перемогу здобули:
І місце – Дядченко Богдан, учень ДНЗ «Уманський професійний ліцей»;
ІІ місце – Попик Денис, учень ДНЗ «Буцький політехнічний професійний ліцей»;
ІІІ місце – Сопільняк Анна, учениця Багатопрофільного регіонального центру професійної освіти у Черкаській області.
Зичимо переможцям творчих успіхів у фіналі!
Висловлюємо подяку усім, хто допоміг талановитим учасникам взяти участь у міжнародному змаганні.
23 СІЧНЯ 2025 РОКУ
ПЛАНУЄМО РОБОТУ РАЗОМ!

23 січня 2025 року на базі Навчально-методичного центру професійно-технічної освіти у Черкаській області відбулося засідання обласного методичного об’єднання педагогічних працівників професій ресторанного сервісу, торговельного напряму, переробної промисловості та хімічного виробництва закладів професійної (професійно-технічної) освіти.
Світлана Бабенко, методист Центру, ознайомила присутніх із рівнем навчальних досягнень здобувачів освіти за результатами семестрового оцінювання та директорських контрольних робіт у 2024/2025 навчальному році; акцентувала увагу на підготовці до обласної виставки педагогічних технологій «Профтехосвіта Черкащини-2025»; рекомендувала педагогічним працівникам напряму брати активну участь у заходах всеукраїнського та обласного рівнів.
Катерина Мигуля, майстер в/н Багатопрофільного регіонального центру професійної освіти у Черкаській області, Наталія Стригун, майстер в/н ДНЗ «Уманський професійний аграрний ліцей», Богдан Руденко, майстер в/н ДНЗ «Черкаське вище професійне училище», ознайомили учасників засідання із результати реалізації проєктів новітньої освітньої діяльності. Окрім того, було презентовано матеріали кращого педагогічного досвіду, який узагальнювався на рівні області у 2024 році.
Присутні педагоги визначили необхідним постійно удосконалювати свій професійний рівень, впроваджувати сучасні технології, значну увагу приділити впровадженню проєктної діяльності в освітній процес.
21 СІЧНЯ 2025 РОКУ
АНАЛІЗУЄМО, ПЛАНУЄМО, РОЗВИВАЄМОСЯ РАЗОМ!

21 січня 2025 року на базі Навчально-методичного центру професійно-технічної освіти у Черкаській області відбулося засідання обласного методичного об’єднання педагогічних працівників з виховної та позаурочної роботи закладів професійної (професійно-технічної) освіти.
Світлана Бабенко, методист НМЦ ПТО у Черкаській області, ознайомила учасників заходу з моніторингом організації виховної роботи у профтехах області за підсумками І півріччя та переліком запланованих обласних заходів на ІІ півріччя 2024/2025 навчального року; акцентувала увагу на проведенні профілактично-роз’яснювальної роботи щодо попередження скоєння протиправних дій серед неповнолітніх та здійснення національно-патріотичного виховання у закладах освіти; рекомендувала педагогічним працівникам напряму брати активну участь у заходах всеукраїнського та обласного рівнів.
Учасники засідання визначили необхідним постійно удосконалювати виховну та позаурочну роботу зі здобувачами освіти та активно презентувати результати власного досвіду.
17 СІЧНЯ 2025 РОКУ
НАПРЯМИ РОБОТИ ОБЛАСНОГО МЕТОДИЧНОГО ОБ’ЄДНАННЯ ПРОФЕСІЙ ШВЕЙНОГО НАПРЯМУ Й СФЕРИ ПОСЛУГ ЗП(ПТ)О СФОРМОВАНІ

Учасники обласного методичного об’єднання розглянули результати семестрового оцінювання здобувачів освіти з професій швейного напряму та сфери послуг закладів профосвіти, досягнення педагогічних працівників у заходах регіонального рівня на засіданні, яке відбулося 17 січня 2025 року на базі Навчально-методичного центру професійно-технічної освіти у Черкаській області.
Вікторія Крамаренко, методист Центру, висвітлила показники рівнів навчальних досягнень із професій швейного напряму й сфери послуг ЗП(ПТ)О за І семестр 2024/2025 н.р. у порівнянні із попередніми зрізами знань, результативність роботи профільних методичних комісій із питань організації дуального здобуття освіти, участі у методичних заходах, розповіла про напрями реалізації реформи профільної середньої освіти.
Учасники засідання ознайомилися із переліком заходів, які заплановані на 2025 рік, обговорили зміни у нових освітніх стандартах, визначили завдання обласного методичного об’єднання на перспективу.
15 СІЧНЯ 2025 РОКУ
ПЛАНУВАННЯ РОБОТИ – ШЛЯХ ДО РОЗВИТКУ

Учасники обласного методичного об’єднання педагогічних працівників професій офісного забезпечення та інфраструктурного напряму закладів професійної (професійно-технічної) освіти області обговорили результати та окреслили напрями роботи під час засідання, що відбулося 15 січня 2025 року на базі Навчально-методичного центру професійно-технічної освіти у Черкаській області.
Яна ВОДЯНИК, методист НМЦ ПТО у Черкаській області, ознайомила присутніх з рівнями навчальних досягнень здобувачів освіти з професій офісного забезпечення та інфраструктурного напряму за результатами семестрового оцінювання та директорських контрольних робіт 2024/2025 н.р., результатами обласного конкурсу «Педагог професійного навчання», переліком заходів, які відбудуться цього року.
Особливу увагу учасники засідання приділили обговоренню підготовки матеріалів до участі у обласній виставці «Профтехосвіта Черкащини – 2025».
Окрім того, присутнім було презентовано порядок реалізації проєктів новітньої освітньої діяльності ЗП(ПТ)О області, а також процедуру вивчення та узагальнення передового педагогічного досвіду роботи педагогічних працівників на рівні області.
24 ГРУДНЯ 2024 РОКУ
ШАНОВНІ КОЛЕГИ!

Напередодні Різдва Христового та Нового року
прийміть щирі вітання з прийдешніми святами.
Попри всі труднощі і випробування 2024 року
надія на світле майбутнє та здійснення бажань
все ж жевріє в душі кожного українця.
У своїх сподіваннях ми прагнемо Перемоги й мирного життя,
економічного розквіту й розбудови Української держави.
Кожного дня ми докладаємо зусиль
задля наближення наших мрій.
Нехай новий день принесе впевненість та віру в те,
що кращий час скоро настане, додасть стійкості та міцності,
щоб подвоїти наші сили й завзятість.
Зичимо вашим родинам якомога частіше перебувати разом,
ділитися щирими розмовами й теплими спогадами,
радостями й турботами.
Нехай вогник тепла й душевного спокою
запанує в наших змучених тривогами серцях.
З повагою, директор та колектив
НМЦ ПТО у Черкаській області
19 ГРУДНЯ 2024 РОКУ
ВИЗНАЧЕНІ ПЕРЕМОЖЦІ ОБЛАСНОГО ЕТАПУ ХV МІЖНАРОДНОГО МОВНО-ЛІТЕРАТУРНОГО КОНКУРСУ УЧНІВСЬКОЇ ТА СТУДЕНТСЬКОЇ МОЛОДІ ІМЕНІ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА

19 грудня 2024 року відбувся обласний етап ХV Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка серед учнів закладів професійної (професійно-технічної) освіти Черкащини на базі Навчально-методичного центру професійно-технічної освіти у Черкаській області.
За рішенням журі конкурсу перемогу здобули:
І місце – Недашківська Анна, учениця ІІ курсу ДНЗ «Черкаське вище професійне училище»;
ІІ місце – Дядченко Богдан, учень ІІІ курсу ДНЗ «Уманський професійний ліцей»;
ІІІ місце – Скурчак Діана, учениця ІІ курсу ДНЗ «Лисянський професійний аграрний ліцей».
Вітаємо конкурсантів та бажаємо перемоги у фіналі міжнародного змагання!
19 ГРУДНЯ 2024 РОКУ
ЗАСІДАННЯ ШКОЛИ МОЛОДОГО СПЕЦІАЛІСТА ДЛЯ ПЕДАГОГІЧНИХ ПРАЦІВНИКІВ ПРОФЕСІЙ ОФІСНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ТА ІНФРАСТРУКТУРНОГО НАПРЯМУ

19 грудня 2024 року відбулося засідання Школи молодого спеціаліста для педагогічних працівників професій офісного забезпечення та інфраструктурного напряму з теми: «Формувальне оцінювання: шляхи застосування у навчальному процесі», організоване Навчально-методичним центром професійно-технічної освіти у Черкаській області
Яна Водяник, методист Центру, ознайомила учасників з поняттям «формувальне оцінювання», шляхами його застосування у навчальному процесі, з основними результатами та елементами з яких складається дане оцінювання.
По завершенню заходу педагоги-початківці окреслили подальші напрями роботи щодо якісної підготовки фахівців з професій офісного забезпечення та інфраструктурного напряму.
10 ГРУДНЯ 2024 РОКУ
РОЗВИТОК ТВОРЧОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ ДЛЯ ПРОФЕСІЙНОГО ЗРОСТАННЯ

Педагогічні працівники ЗП(ПТ)О області розглянули проблему формування творчої компетентності як чинника професійного становлення здобувачів освіти, які навчаються за професіями швейного напряму та сфери послуг, на обласному семінарі-практикумі 10 грудня 2024 року, проведеному Навчально-методичним центром професійно-технічної освіти у Черкаській області на базі ДНЗ «Золотоніський ПЛ».
З вітальним словом до учасників заходу звернулася Лариса Ляпкало, заступник директора з навчальної роботи ліцею. Наталя Галич, заступник директора з виховної роботи, ознайомила із матеріально-технічною базою закладу освіти.
Про важливість формування творчої компетентності в освітньому середовищі розповіла Вікторія Крамаренко, методист Центру, розпочинаючи семінар-практикум.
Педагогічні працівникам презентували урок теоретичного навчання Анна Воропай, викладач спеціальних предметів, з теми «Моделі блузок. Види оздоблення», та урок виробничого навчання – Інна Стеблина, майстер в/н, з теми «Обробка пілочок. Обробка кокеток». Здобувачі освіти продемонстрували відпрацювання професійних компетентностей за кваліфікацією – кравець 3-го розряду. Педагоги для планування роботи використали інтерактивні плакати, учасники долучилися до проєктної діяльності. Особлива увага приділялася розвитку творчого мислення, формуванню естетичного смаку.
Розповіли про ідеї впровадження проєктів новітньої освітньої діяльності педагогічні працівники професій швейного напряму та сфери послуг БРЦПО у Черкаській області Валентина Кошова й Тетяна Пічкур.
Учасники семінару-практикуму визначили переваги застосування творчих здібностей у професійному навчанні для формування успішних кваліфікованих робітників. Наостанок, педагоги відвідали навчально-практичний центр швейного напряму ліцею.
03 ГРУДНЯ 2024 РОКУ
EVENT-ТЕХНОЛОГІЇ В ОСВІТНЬОМУ ПРОЦЕСІ

03 грудня 2024 року педагогічні працівники професій ресторанного сервісу закладів професійної (професійно-технічної) освіти регіону навчалися використанню Event-технологій при підготовці кваліфікованих робітників професій ресторанного сервісу під час обласного семінару-практикуму, організованого Навчально-методичним центром професійно-технічної освіти у Черкаській області на базі ДНЗ «Монастирищенський професійний ліцей».
З вітальним словом до учасників заходу звернувся Сергій Павлученко, в.о. директора закладу, та ознайомлення присутніх із матеріально-технічною базою закладу.
Світлана Бабенко, методист Центру, висвітлила питання мотивації здобувачів освіти до навчання через використання онлайн-інструментів в освітньому процесі.
Учасникам заходу було презентовано урок теоретичного навчання з професії «Бармен» на тему: «Характеристика, види та призначення скляного посуду» (Галина Мельник, викладач спеціальних предметів ДНЗ «Монастирищенський професійний ліцей») та урок виробничого навчання (вступний інструктаж) з теми: «Організація робочого місця бармена» (Валентина Микитенко, майстер виробничого навчання ДНЗ «Монастирищенський професійний ліцей»). Уроки було проведено на належному методичному рівні на базі торговельно-розважального комплексу «Вікторія», соціального партнера-роботодавця.
Ділилася досвідом використання Event-технологій в освітньому процесі при підготовці фахівців з професії «Офіціант» Катерина Мигуля, майстер виробничого навчання Багатопрофільного регіонального центру професійної освіти у Черкаській області та Богдан Руденко, майстер виробничого навчання з професій «Бармен», «Майстер ресторанного обслуговування» ДНЗ «Черкаське вище професійне училище».
В результаті всі учасники заходу збагатилися новими ідеями використання Event-технологій на різних етапах уроку при підготовці кваліфікованих робітників професій ресторанного сервісу.
03 ГРУДНЯ 2024 РОКУ
ВЧИМОСЯ ВИЗНАЧАТИ РЕЗУЛЬТАТИ НАВЧАННЯ ТА ОСВІТНІ ЦІЛІ

Про специфіку визначення мети уроку та очікуваних результатів говорили викладачі предметів освітньої галузі «Технології» закладів професійної (професійно-технічної) освіти області під час засідання Школи молодого спеціаліста на базі Навчально-методичного центру професійно-технічної освіти у Черкаській області 03 грудня 2024 року.
Вікторія Крамаренко, методист Центру, визначила важливість правильно формувати мету та завдання уроку, що забезпечить досягнення конкретних результатів, зосередила увагу учасників на особливостях організації проєктної діяльності.
Педагоги мали можливість попрактикуватися у формуванні результатів навчання відповідно до елементів структури обраного проєкту.
29 ЛИСТОПАДА 2024 РОКУ
ШКОЛА МОЛОДОГО СПЕЦІАЛІСТА ДЛЯ ПЕДАГОГІЧНИХ ПРАЦІВНИКІВ ПРОФЕСІЙ ХАРЧОВОГО НАПРЯМУ

29 листопада 2024 року відбулося засідання Школи молодого спеціаліста для педагогічних працівників професій харчового напряму з теми «Комплексно-методичне забезпечення на уроках виробничого та теоретичного навчання з професій харчового напряму», організоване Навчально-методичним центром професійно-технічної освіти у Черкаській області
Яна Водяник, методист Центру, ознайомила учасників з поняттям «комплексно-методичне забезпечення», з його основною функцією та складом, а також розробкою комплексно-методичного забезпечення для уроків виробничого та теоретичного навчання.
По завершенню заходу педагоги-початківці окреслили подальші напрями роботи щодо якісної підготовки фахівців з харчового напряму.
28 ЛИСТОПАДА 2024 РОКУ
ЕМОЦІЙНО-ЕСТЕТИЧНИЙ РОЗВИТОК ПЕДАГОГА

28 листопада 2024 року вихователі гуртожитків та керівники гуртків закладів професійної (професійно-технічної) освіти розглянули питання емоційно-естетичного розвитку педагога через призму особистісно-позитивного ставлення до здобувачів освіти під час обласного семінару-практикуму, організованого Навчально-методичним центром професійно-технічної освіти у Черкаській області на базі ДНЗ «Уманський професійний ліцей».
З вітальним словом до учасників заходу звернувся Леонід Щербак, директор закладу. Наталія Підліснюк, заступник директора з навчально-виховної роботи, поділилася досвідом створення емоційної атмосфери на позаурочних виховних заходах педагогами виховного напряму закладу.
Світлана Бабенко, методист Центру, розповіла про естетичне виховання та психологічну підтримку в умовах повномасштабного вторгнення у системі освітнього процесу закладів професійної (професійно-технічної) освіти регіону.
Тетяна Чорна, вихователь гуртожитку, презентувала виховний захід на тему: «Пам’ятаємо про минуле, дбаємо про майбутнє», який зосереджений на формуванні національної свідомості здобувачів освіти та дослідженні історії своєї країни.
Ірина Лисак, керівник хореографічного гуртка, презентувала урок на тему: «Історія українського танцю «Гопак». Робота над характером і настроєм танцю «Не залишай» метою якого було сформувати у здобувачів освіти усвідомлення важливості танцю як засобу самовираження та гармонізації внутрішнього світу.
Поділилися власним досвідом щодо виховної та гурткової роботи спрямованої на виховування почуття патріотизму приналежності до українського народу Віталія Козуб, вихователь гуртожитку ДНЗ «Канівське ВПУ» та Світлана Корнієнко, керівник творчого гуртка БРЦПО у Черкаській області.
Захід пройшов насичено в атмосфері емоційно-позитивного настрою.
27 ЛИСТОПАДА 2024 РОКУ
СУЧАСНІ ОНЛАЙН ІНСТРУМЕНТИ В ОСВІТНЬОМУ ПРОЦЕСІ

27 листопада 2024 року педагогічні працівники професій торговельного напряму закладів професійної (професійно-технічної) освіти розглянули питання формування професійних навичок майбутніх фахівців торговельної галузі шляхом застосування сучасних онлайн інструментів під час обласного семінару-практикуму, організованого Навчально-методичним центром професійно-технічної освіти у Черкаській області на базі ДНЗ «Золотоніський професійний ліцей».
З вітальним словом до учасників заходу звернулася Наталія Галич, заступник директора з навчально-виховної роботи, ознайомивши присутніх із матеріально-технічною базою закладу освіти.
Світлана Бабенко, методист Центру, акцентувала увагу присутніх на основних вимогах до професійних навичок у торговельній сфері та запропонувала використання сучасних онлайн інструментів на різних етапах освітнього процесу.
Педагогічними працівниками ДНЗ «Золотоніський ПЛ» Юлією Гладкою та Оленою Марсаковою презентовано уроки теоретичного та виробничого навчання з професій торговельного напряму. Уроки були проведені на належному методичному рівні.
Ділилася досвідом використання інноваційних технологій в освітньому процесі при підготовці фахівців з професії «Контролер-касир» Світлана Беньковська, майстер виробничого навчання ДНЗ «Черкаське ВПУ».
В результаті всі учасники заходу збагатилися новими ідеями використання онлайн інструментів на різних етапах уроку при підготовці кваліфікованих робітників.
20 ЛИСТОПАДА 2024 РОКУ
ПОЄДНУЄМО ТЕОРІЮ З ПРАКТИКОЮ

20 листопада 2024 року відбулося чергове засідання навчально-методичної ради Навчально-методичного центру професійно-технічної освіти у Черкаській області.
На засіданні були розглянуті питання:
1. Про діяльність Навчально-методичного центру професійно-технічної освіти у Черкаській області щодо підвищення професійної компетентності педагогічних працівників системи професійної (професійно-технічної) освіти.
2. Про стан надання освітніх послуг навчально-практичними центрами у закладах професійної (професійно-технічної) освіти регіону.
3. Про схвалення проєктів новітньої освітньої діяльності, реалізація яких розпочинається у закладах професійної (професійно-технічної) освіти області у 2025 році, та планів роботи над ними.
4. Організація професійно-орієнтаційної роботи у закладах професійної (професійно-технічної) освіти області.
5. Про стан забезпечення закладів професійної (професійно-технічної) освіти основними навчально-методичними документами з планування навчально-виробничого процесу.
6. Про схвалення Інформаційно-аналітичного збірника Навчально-методичного центру професійно-технічної освіти у Черкаській області «Професійна (професійно-технічна) освіта Черкащини-2024».
Світлана Бабенко, методист Центру, висвітлила стан підвищення професійної компетентності педагогічних працівників ЗП(ПТ)О області протягом 2024 року, проаналізувала стан професійно-орієнтаційної роботи у профтехах області.
Григорій Чепурний, завідувач РІАЛ Центру, ознайомив учасників засідання з основними результатами діяльності навчально-практичних центрів регіону у 2024 році.
Олександр Лупан, методист Центру, виступив з інформацією щодо проєктів новітньої освітньої діяльності, реалізація яких розпочинається у ЗП(ПТ)О області у 2025 році, представив плани роботи над ними.
Детальний аналіз стану забезпечення ЗП(ПТ)О області основними навчально-методичними документами з планування навчально-виробничого процесу був проведений методистом Центру Тарасом Корпанем.
На засіданні був схвалений Інформаційно-аналітичний збірник Навчально-методичного центру професійно-технічної освіти у Черкаській області «Професійна (професійно-технічна) освіта Черкащини - 2024».
Наталія Мартинюк, директор Центру, узагальнюючи викладені питання, наголосила на важливості постійного вдосконалення професійної компетентності педагогічних працівників закладів освіти, чого можна досягти, зокрема, шляхом формування в педагога усвідомлення сильних і слабких сторін власної моделі викладання, стремління до постійного саморозвитку, вміння вишукувати і використовувати для цього різні джерела і можливості.
Одним із дієвих шляхів вдосконалення професійної компетентності викладачів та майстрів виробничого навчання є творча роботу над проєктами новітньої освітньої діяльності, більш ефективне використання навчально-практичних центрів, створених на базі наших профтехів.
У подоланні соціально-економічних викликів, що постали перед нами, система професійної освіти відіграє як ніколи важливу роль. Її основним завданням на сьогодні є підготовка висококваліфікованих робітничих кадрів для повоєнної відбудови національної та регіональних економік, а також професійна підготовка та перепідготовка вимушених переселенців аби допомогти їм швидше знайти робоче місце на ринку праці.
За таких умов актуалізується діяльність навчально-практичних центрів, які дозволяють максимально наблизити навчально-виробничий процес до умов сучасного високотехнологічного виробництва, запроваджувати різні види професійної підготовки, зокрема опанування часткових кваліфікацій для прискореного навчання молоді і дорослого населення.
На жаль, окремі з них працюють не досить ефективно, не дають належної віддачі, не стали центрами впровадження передових технологій, якісного підвищення кваліфікації та перепідготовки. На усунення цих недоліків має бути спрямована робота кожного працівника методичної служби.
Виконання завдань, що постали сьогодні перед професійною освітою, неможливе без належного планування навчально-виробничого процесу.
Важливою складовою освітнього процесу є повсякденна, кропітка професійно-орієнтаційна робота в наших закладах, на що, зокрема, має бути спрямована діяльність новостворених центрів кар’єри.
19 ЛИСТОПАДА 2024 РОКУ
НА ПОШУКУ МОТИВАЦІЇ УЧНІВ ДО ВИВЧЕННЯ АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ

Учасники обласного семінару-практикуму для викладачів англійської мови закладів професійної освіти обговорювали сучасні методики здобуття англійської мови, зростання її ролі у світі 19 листопада 2024 року. Захід організовано Навчально-методичним центром професійно-технічної освіти у Черкаській області спільно з ДНЗ «Уманський професійний аграрний ліцей».
Зустріч розпочалася з вітального слова Людмили Швець, заступника директора з навчально-виробничої роботи ліцею, та ознайомлення присутніх із історією та сьогоденням закладу.
Вікторія Крамаренко, методист Центру, висвітлила питання ролі англійської мови на міжнародному рівні, важливості її вивчення для зростання конкурентоспроможності нашої держави та її європейської інтеграції.
Педагоги побували на уроці англійської мови Елеонори Драчук із теми «Здорові звички», який пройшов у вигляді інтерактивної гри у застосунку Jeopardy Quiz Game, де учні активно демонстрували свої вміння використовувати англійську мову під час спілкування. Також викладач презентувала новий проєкт освітньої діяльності «Впровадження STEAM- освіти під час викладання предмета «Іноземна мова».
Про кращі практики, підвищення мотивації, подолання труднощів та корисні онлайн-ресурси розповіла Ірина Постоленко, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри англійської мови та методики її навчання Уманського ДПУ імені Павла Тичини.
Поділилися власним досвідом роботи викладачі Тетяна Пасечніченко (ДНЗ «Монастирищенський ПЛ»), Тетяна Мельник (ДНЗ «Уманський ПЛ») щодо використання професійно-орієнтованої лексики на уроках англійської для майбутніх зварників, слюсарів, будівельників, кухарів; Олена Бондар (БРЦПО у Черкаській області) - про створення умов зацікавленості на уроках для ефективного навчання англійської мови.
Семінар-практикум завершився обговоренням проблемних питань вивчення іноземної мови у закладах освіти.
14 ЛИСТОПАДА 2024 РОКУ
ВПРОВАДЖЕННЯ СУЧАСНИХ ТЕХНОЛОГІЙ НАВЧАННЯ В ОСВІТНІЙ ПРОЦЕС

14 листопада 2024 року педагогічні працівники професій енергетичного напряму закладів професійної (професійно-технічної) освіти розглянули питання актуальності компетентнісного підходу в сучасній професійній освіті та аспекти підвищення якості навчального процесу як засоби постійного розвитку педагогічної майстерності педагогічного працівника під час обласного семінару-практикуму, організованого Навчально-методичним центром професійно-технічної освіти у Черкаській області на базі ДНЗ «Звенигородський центр підготовки і перепідготовки робітничих кадрів».
З вітальним словом до учасників заходу звернулася Ольга Рябоненко, в. о. директора ДНЗ «Звенигородський центр підготовки і перепідготовки робітничих кадрів», ознайомивши присутніх із матеріально-технічною базою закладу освіти.
Олександр Лупан, методист Центру, розкрив основні вимоги до професійних компетенцій у сфері енергетики та акцентував увагу на використанні цифрових технологій та програмного забезпечення в енергетичних професіях таких як симулятори, 3D моделювання, системи автоматизації для підвищення якості навчального процесу.
Учасникам семінару-практикуму був презентований урок теоретичного навчання, який провів викладач спеціальних предметів ДНЗ «Звенигородський ЦППРК» Юрій Сокирко, та урок виробничого навчання – Олексій Бондар, майстер виробничого навчання закладу. Уроки були проведені на належному методичному рівні.
Володимир Стеблівський, викладач спеціальних предметів ДНЗ «Звенигородський ЦППРК» поділився власним досвідом роботи щодо способів мотивації здобувачів освіти до самонавчання та розвитку професійних навичок в умовах компетентнісного підходу.
Світлана Вовненко, методист закладу під час виступу розкрила практичні аспекти впровадження компетентнісного підходу.
Учасники семінару-практикуму висловили свої бачення щодо перспектив розвитку професійної освіти в контексті впровадження новітніх технологій та мали можливість ознайомитися з конкретними прикладами успішного використання сучасних технологій в навчальних програмах енергетичного напряму.
11 ЛИСТОПАДА 2024 РОКУ
ОЦІНЮЄМО РЕЗУЛЬТАТИ НАВЧАННЯ ЗДОБУВАЧІВ ОСВІТИ ЗА СУЧАСНИМИ РЕКОМЕНДАЦІЯМИ

Викладачі предметів освітніх галузей «Математика», «Природознавство» закладів професійної (професійно-технічної) освіти, учасники обласної Школи молодого спеціаліста, вивчали особливості оцінювання результатів навчання учнів на засіданні, яке відбулося 11 листопада 2024 року на базі Навчально-методичного центру професійно-технічної освіти у Черкаській області.
Вікторія Крамаренко, методист Центру, розповіла про вимоги до оцінювання результатів навчання в контексті сучасної освіти, нормативні документи, які врегульовують питання здобуття освіти в закладах загальної середньої освіти, основні функції та орієнтовні вимоги до оцінювання навчальних досягнень учнів з предметів, надала практичні поради щодо тематичного, семестрового та річного оцінювання.
Учасники мали можливість попрактикуватися з виведення балів за підсумками вивчення теми та семестру.
07 ЛИСТОПАДА 2024 РОКУ
ФОРМУЄМО ПРОФЕСІЙНУ КОМПЕТЕНТНІСТЬ МАЙСТРА ВИРОБНИЧОГО НАВЧАННЯ

07 листопада 2024 року відбулося засідання Школи молодого спеціаліста для майстрів виробничого навчання професій автотранспортного, сільськогосподарського та машинобудівного напрямів на тему: «Вимоги до методичного забезпечення уроків виробничого навчання з професії», організоване Навчально-методичним центром професійно-технічної освіти у Черкаській області.
Учасники заходу вивчали рекомендації щодо методичного забезпечення уроків виробничого навчання з професій у контексті нових вимог до освіти необхідних для підвищення ефективності навчання.
31 ЖОВТНЯ 2024 РОКУ
ВИКОРИСТАННЯ ІМЕРСИВНИХ ТЕХНОЛОГІЙ ДЛЯ УСПІШНОГО НАВЧАННЯ
