Міжнародний мовно-літературний конкурс учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка проводиться щорічно на виконання Указу Президента України від 30 вересня 2010 року № 928 з метою вшанування творчої спадщини Тараса Григоровича Шевченка, виявлення творчо обдарованої молоді, розвитку її потенціалу, виховання у молодого покоління поваги до мови і традицій свого народу, підвищення рівня мовної освіти в Україні.
Конкурс організовується Міністерством освіти і науки України і проводиться щороку з 1 жовтня до 10 березня. Його учасниками є учні 5-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів, ліцеїсти військових ліцеїв, здобувачі освіти закладів професійної (професійно-технічної) освіти, студенти і курсанти закладів вищої освіти I-IV рівня акредитації усіх форм власності, учнівська та студентська молодь з числа українців, які проживають за межами України.
Конкурс проходить у три етапи: І – у закладі освіти, ІІ-ІІІ – в області. На всіх етапах переможці нагороджуються дипломами.
Міжнародний конкурс з української мови імені Петра Яцика сприяє популяризації української мови серед учнівської молоді, збереженню національних традицій в молодіжному середовищі та проходить відповідно до Указу Президента України від 09.11.2007 № 1078 й традиційно стартує 9 листопада – в День української писемності та мови.
Конкурс відбувається за такими категоріями: учні 3-11 класів загальної середньої освіти, здобувачі освіти закладів професійної (професійно-технічної) освіти, студенти закладів фахової передвищої освіти, студенти закладів вищої освіти.
Конкурс проходить у три етапи: І – у закладі освіти, ІІ-ІІІ – в області. На всіх етапах переможці нагороджуються дипломами.
Всеукраїнський конкурс учнівської творчості проводиться під гаслом «Об'єднаймося ж, брати мої!» та присвячується Шевченківським дням згідно з Указом Президента України від 22.03.2002 N 284.
Метою Конкурсу є популяризація творчої спадщини Т.Г.Шевченка, утвердження його духовних заповідей як важливого чинника консолідації суспільства, активізація виховної та патріотичної роботи серед учнівської молоді, збереження і розвиток інтелектуального потенціалу України, державна підтримка талановитої молоді та творчої праці вчителів, викладачів, керівників студій тощо.
Тема Конкурсу: «Ідея соборності України: творчість Тараса Шевченка; народ, суспільство, держава, родина. Минуле, сучасне і майбутнє». Організаторами конкурсу є Міністерство освіти і науки України.
Конкурс проводиться у двох номінаціях: «Література», «Історія України і державотворення». Спочатку творчі роботи розглядаються журі навчального закладу, потім кращі надсилаються на обласний етап на розгляд фахового обласного журі.
Обласний конкурс «Стежками історичної та культурної спадщини регіону» серед здобувачів освіти закладів професійної (професійно-технічної) освіти з метою проводиться з метою виявлення та підтримки творчо обдарованої молоді, виховання почуття патріотизму, національної свідомості, любові до свого народу, його історії, держави, рідної землі, родини, гордості за минуле, і сучасне, забезпечення духовної єдності поколінь, формування практичних умінь щодо здійснення краєзнавчо-пошукового дослідження подій та постатей у регіональних вимірах національної пам'яті; активізації пізнавальної діяльності молоді, залучення її до роботи з проєктними технологіями, різноманітними джерелами інформації.
Ідея Конкурсу: вивчення маловідомих, забутих сторінок історії, популяризація духовних і моральних надбань українського народу, спрямування зусиль на моральний саморозвиток особистості, сприяння формуванню громадянської позиції та соціально-правової активності учнів як чинників, що консолідують націю, шанобливого ставлення до української культури та історії.