Конкурси з професій
Конкурс професійної майстерності – це форма трудового змагання, найефективніша форма демонстрації своїх здібностей, упровадження передових прийомів і методів праці, нової техніки і прогресивної технології, підвищення рівня професійної підготовки, виявлення кращих індивідуальних показників, підвищення інтересу до професії та її популяризації.
Всеукраїнський конкурс фахової майстерності з професій серед здобувачів освіти, ініційовані Міністерством освіти і науки України, проводяться щорічно з метою її підвищення, посилення інтересу до поглибленого вивчення предметів професійно-теоретичної підготовки і оволодіння навичками трудових прийомів, виявлення обдарованої молоді.
Такі конкурси проводяться в кілька етапів серед учнів-випускників закладів професійної (професійно-технічної) освіти. На першому етапі учасники проходять відбори на рівні закладів, на другому етапі – змагаються на обласному рівні. Учасники з найкращими результатами мають можливість позмагатися у фіналі конкурсу на національному рівні. Призерам Всеукраїнських конкурсів фахової майстерності призначаються стипендії Президента України, які вони можуть отримувати впродовж року.
Всеукраїнський конкурс професійної майстерності «WorldSkills Ukraine» – це своєрідні олімпійські ігри для учнів закладів професійної (професійно-технічної) освіти, молодих кваліфікованих робітників і фахівців від 18 до 22 років. Змагання проводяться що два роки в міжнародному форматі за пріоритетними секторами світової економіки. Оцінюють учасників профільні фахівці, представники бізнесу та промислових підприємств.
Нині конкурс має два етапи. Перший – відбірковий – відбувається на обласному рівні впродовж жовтня-листопада. Другий, фінальний етап, проводиться на всеукраїнському рівні в квітні-травні, про що організатори заздалегідь повідомляють учасників.
Щороку WorldSkills Ukraine проходить за визначеною кількістю компетентностей.
За такими компетенціями:
• технології моди;
• перукарське мистецтво;
• обслуговування важкої техніки;
• зварювальні роботи;
• токарні роботи;
• електромонтажні роботи;
• слюсарні роботи;
• кладка цегли;
• експлуатація та обслуговування залізничного транспорту;
• підйом та транспортування вантажів;
• мехатроніка.
Обласний конкурс на кращий дидактичний засіб навчання, виготовлений здобувачами освіти закладів професійної (професійно-технічної) освіти проводиться щорічно у Черкаському регіоні з метою створення умов для виявлення, розвитку і підтримки здібної учнівської молоді, формування наукового мислення і сприяння професійному самовизначенню, розвитку винахідливості, посилення мотиваційного аспекту та пізнавального інтересу, раціоналізаторства та підприємливості, вивченню комп’ютерних і природничих наук, інженерної справи з використанням інноваційних технологій, а також пошуку нових форм і методів організації науково-дослідницької діяльності здобувачів освіти закладів професійної (професійно-технічної) освіти.
Конкурс проводиться в декілька етапів. Спочатку творчі колективи здобувачів освіти навчальних закладів спільно з наставниками (викладачами, майстрами виробничого навчання тощо) створюють ідею та проєкт і надсилають документи із відео- та фотоматеріалами на розгляд обласного журі, до складу якого входять фахівці Центру, професійних технікумів, технологічних університетів. Потім спеціалісти визначають кращі роботи, які презентують автори проєктів на широкий загал під час обласної виставки педагогічних технологій «Профтехосвіта Черкащини».